علائم کمبود آهن

کمبود آهن، یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اغلب در زنان دیده می شود. آهن برای تولید گلبول های قرمز حیاتی است. گلبول های قرمز، نوعی پروتئین است که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند.

در زیر به برخی از علائم کم خونی اشاره شده است :

۱- میل به خوردن خاک

ممکن است عجیب بنظر برسد ولی بسیاری کسانی که به کمبود آهن دچار هستند به خوردن خاک ، سفال، نشاسته ذرت و مقوا تمایل دارند. این افراد از اینکه بگویند به خوردن این گونه مواد اعتیاد دارند، بسیار خجالت می کشند. در اغلب موارد خوردن قرص یا شربت آهن به رفع این مشکل کمک می کند.

۲- داشتن ناخن های ضعیف
کمبود آهن6

یکی از نشانه های دیگر کمبود آهن داشتن ناخن های ضعیف و شکننده است. در چنین مواردی لایه زیرین ناخن نازک می باشد و روی ناخن نیز خط می افتد. لازم است در این مواقع آزمایش خون انجام گیرد تا با تشخیص  صحیح ، درمان لازم صورت بگیرد.
کمبود آهن5
۳- خشک شدن لب ها

هر چند که خشکی لب ها در زمستان بسیار عادی است، اما نوع دیگری از ترک خوردگی لب به دلیل کمبود آهن می باشد.

کمبود آهن7

۴- زبان متورم

تورم زبان یکی دیگر از علائم کمبود آهن است. این موضوع باعث می‌شود زمان جویدن غذا و بلع ، فرد دچار مشکل شود. افراد معمولی سطح زبانشان زمان قورت دادن غذا صاف می شود.

۵- خواب رفتن و گز گز پاها

اگر زمانی که نشسته اید ، یکدفعه احساس می کنید که پاهایتان گز گز می کند، به احتمال زیاد کمبود آهن دارید. خواب رفتن پاها نیز نشانه ی کم خونی و کمبود آهن است.
۶- احساس خستگی مفرط
کمبود آهن باعث می شود اکسیژن کمتری به بافت ها برسد. در این حالت بدن از انرژی که به آن نیاز دارد، محروم می شود. اگر خستگی طبیعی شما همراه با احساس ضعف و بی قراری است و نمی توانید روی کارها تمرکز کنید، این امر می تواند نشانه کمبود آهن باشد.

۷- پریدگی رنگ:
گلبول های قرمز، رنگ قرمز به خون می دهد و کمبود پروتئین باعث رنگ پریدگی چهره می شود. رنگ پریدگی چهره، داخل لب، لثه و پلک ها نشانه کمبود آهن است.

۸ – خونریزی شدید هنگام قاعدگی:
علت عمده کمبود خون در زنان خونریزی شدید است. با وجود از دست دادن میزان زیاد خون، تقریبا فقط نصف آن در بدن جایگزین می شود و این روند هر ماه ادامه دارد.

۹- کمبود نفس:
اگر میزان اکسیژنی که به بدن می رسد، پایین باشد، هرچه قدر هم عمیق نفس بکشید، دچار کمبود نفس خواهید شد. اگر در انجام کارهای معمولی از جمله بالا رفتن از پله، ورزش کردن و … نفس کم می آورید، بدانید که دچار کمبود آهن شده اید.

۱۰ – سردرد:

به علت کمبود آهن میزان اکسیژنی که به مغز می رسد از حد معمول کمتر است و در نتیجه رگ های مغز متورم و فرد دچار سردرد می شود.

۱۱- تپش قلب:
قلبی که از آن زیاد کار کشیده شده است، در معرض مشکلاتی از جمله ضربان نامنظم، صدای غیرعادی، بزرگ شدن و حتی سکته است. برای رسیدن به آن مرحله، فرد باید برای مدتی دچار کمبود آهن باشد.

۱۲- اضطراب بدون دلیل
کمبود اکسیژن سیستم سمپاتیک عصبی راتحریک می کند. از آن جا که کمبود آهن می تواند ضربان قلب را بالا ببرد، فرد در حالی که دلیلی برای اضطراب ندارد، حس می کند در وضعیت فرار یا مبارزه قرار دارد.

۱۳- ریزش مو:
کمبود آهن در مرحله پیشرفته باعث ریزش مو می شود. برای بدن حمایت از عملکرد حیاتی اهمیت بیشتری دارد تا حفظ مو. اما بدانید ریزش ۱۰۰تار مو در روز امری معمول است.

۱۴- کم کاری تیروئید :
کمبود آهن، عملکرد تیروئید را کند می کند. کم کاری تیروئید که از هر ۱۰نفر در ۶نفر دیده می شود، توسط بیمار تشخیص داده نمی شود. بنابراین اگر دچار کمبود انرژی هستید، اضافه وزن دارید یا دمای بدنتان پایین است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.